Facebook

Twitter

YouTube

ul. Poznańska 30, 63-300 Pleszew, 62 508 13 30

Bezpieczne Walentynki 2020

Dnia 13 lutego 2020 r. pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pleszewie we współpracy z dyrekcją Szkoły Podstawowej i Branżowej I Stopnia działającej w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie przeprowadzili akcję edukacyjno – informacyjną „Bezpieczne Walentynki”.

Celem działania jest m.in. promowanie bezpiecznych zachowań chroniących przed zakażeniem HIV czy wykonywania testów w kierunku HIV/AIDS.

W ramach w/w akcji uczniowie oraz nauczyciele wysłuchali prezentacji na temat „AIDS” następnie obejrzeli film edukacyjny „Miało być inaczej „ i „Warto Żyć”. Pozostawiono również materiały informacyjno-edukacyjne na temat HIV/AIDS.

Walentynki, to czas sprzyjający zawieraniu nowych, nie zawsze przemyślanych znajomości i podejmowaniu ryzykownych zachowań. Jest prawdopodobne, że wśród spotykanych ludzi będą osoby żyjące z HIV. Często tego nieświadome. Podstawą profilaktyki jest wiedza o sytuacjach ryzykownych, podczas których może dojść do zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Na zakażenie HIV narażeni mogą być wszyscy i to bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i właściwe stosowanie leków ARV, pozwalające na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV, aż do późnej starości i naturalnej śmierci.

Zakażenie wirusem HIV to stan przewlekły, który przy systematycznym stosowaniu leków antyretrowirusowych w nielicznych wypadkach kończy się rozwojem pełnoobjawowego AIDS.

Z okazji walentynek zachęcamy przede wszystkim młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

Lista wszystkich punktów konsultacyjno – diagnostycznych, w których można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania zrobić test w kierunku HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds.AIDS www.aids.gov.pl

Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z Telefonu Zaufania AIDS 800 888 448 i 22 692 82 26 oraz poradni internetowej www.aids.gov.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpłatne, anonimowe badanie, poparte poradnictwem okołotestowym można wykonać w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym w Poznaniu, ul. Mickiewicza 4/5, tel. 730110830.

Poniżej zdjęcia.

Mapa strony

Mapa zagrożeń